FAQ

Najczęściej zadawane pytania

 1. Najważniejsza wartość drewna to jego możliwość wielokrotnego odnowienia
 2. Ponadczasowy i elegancki wygląd.
 3. Drewno nadaje wnętrzu ciepłego i przytulnego charakteru.
 4. Uniwersalność drewna, pasuje do stylu klasycznego, nowoczesnego, prowansalskiego, skandynawskiego czy loftowego
 5. Drewno komponuje się z każdym materiałem
 6. Ogromne możliwości aranżacyjne
 7. Naturalny materiał
 8. Ślady użytkowania, rysy łatwo można odświeżyć poprzez szlifowanie i ponowne zabezpieczenie powierzchni drewna.

Aby zakupiony blat drewniany służył jak najdłużej radzimy:

 1. Nie stosować chemicznych detergentów na powierzchnię blatu
 2. Zabrudzoną żywnością powierzchnię blatu natychmiast zebrać miękka gąbką lub ściereczką
 3. Czyścić meble delikatnie zwilżoną ściereczką zgodnie z kierunkiem słojów drewna
 4. Nie stawiać gorących, mokrych przedmiotów bezpośrednio na blacie
 5. Nie umieszczać drewnianych mebli przy gorących grzejnikach
 6. Drewno naturalne ma zdolność do pracy- przyjmuje i oddaje wilgoć, dlatego ważne jest, by czyścić je na sucho i utrzymywać w pomieszczeniu stałą temperaturę i wilgotność powietrza
 7. Blat powinien być olejowany mniej więcej raz do roku. Wystarczy użycie szmatki tak długo, jak drewno wchłania olej, jego nadmiar ścieramy. Olejowanie można również wykonywać jedynie miejscowo w punkach, w których warstwa oleju się starła.

PIERWSZY KROK:

Pomiar pomieszczenia, w którym chcemy postawić stół. Szacuje się, że na odsunięcie krzesła i wstanie potrzebujemy od 55 cm do 75 cm. (optymalnie)

DRUGI KROK:

Pomiar długości i szerokości stołu.

Musimy wiedzieć, ile minimalnej przestrzeni potrzebuje jedna osoba, aby swobodnie zjeść posiłek.

Przyjmuje się, że jest to 60 cm długości i 40 cm głębokości blatu. Jeśli jest miejsce można oczywiście zwiększyć długość blatu do 70–76 cm dla jednej osoby. Na nakrycie dla jednej osoby potrzebujemy ok. 40 cm, dlatego blat o szerokości 80 cm to zupełne minimum.

Pomiar szerokości stołu.

W zależności od przestrzeni jaką dysponujemy planujemy wymiar stołu, minimalna szerokość to 80 cm optymalna to 90 cm a 1m to już bardzo dogodny rarytas. Przy planowaniu wymiaru stołu musimy przewidzieć przestrzeń na półmiski z potrawami pomiędzy dwiema osobami siedzącymi naprzeciw siebie.

 

Pomiar długości stołu.

Długość stołu zależy od tego, ile osób chcemy usadzić przy nim na raz i czy na jego szczytach też ma ktoś siedzieć.

 

Wysokość stołu.

Przy doborze wysokości stołu musimy wziąć pod uwagę nasz wzrost oraz wysokość siedziska krzesła.  Wysokość stołu to przeważnie wymiar między 75 cm, a 80 cm. Osobom wysokim wygodnie jest spożywać posiłek przy blacie o wysokości 78–80 cm.

Osoby niższe powinny się zdecydować na 75 cm wysokość stołu.

DĄB

Stwierdzenie ” wielki jak dąb” bądź ” twardy jak dąb” doskonale charakteryzuje jego specyfikę. Dąb jest długowiecznym drzewem, które było świadkiem niejednej historii. Najstarszy dąb w Polsce miał niespełna 800 lat.

Naturalne drewno dębowe wyróżnia się jasnosłomkowym, ciepłym nieco złotawym odcieniem o wyraźnie zaznaczonej strukturze, z charakterystycznymi dla dębu sękami. Bogate i wyjątkowe usłojenie dębu tworzy piękny obraz z nierównomiernie rozłożonymi słojami o różnej wielkości. Z czasem dąb ciemnieje, przechodząc powoli w intensywny kolor żółtobrązowy.

Meble dębowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale nawet najbardziej trwały gatunek drewna wymaga pielęgnacji, odpowiednio traktowany dąb przeżyje z nami wiele lat.

 

JESION

 

Jesion obok dębu to jedno z bardziej popularnych gatunków drzew w Polsce, które potrafi przeżyć nawet do 250 lat i osiągnąć do 40 m wysokości. Jest to również jedno z najczęściej wykorzystywanych gatunków drzew przemyśle meblarskim. Dzieje się tak, ponieważ jesion posiada ciekawe walory użytkowe. Jako materiał o podobnej twardości jak dąb, często stosuje się go jako alternatywę dla tego szlachetnego gatunku. Łatwo poddaje się obróbce, zapewniając jednocześnie wysoką odporność gotowych wyrobów. Oznacza to, że jesionowy stół, rama łóżka czy komoda przetrwają w doskonałej formie przez długi czas. Drewno jesionowe jest giętkie, dzięki czemu można stosować je także do tworzenia np. nart.

Ciekawa i zróżnicowana kolorystyka jesionu sprawia, że blaty  kuchenne czy stoły z pięknie będą wyglądać w salonie czy kuchni. W zależności od odmiany czy od konkretnego egzemplarza jesionu, kolor może zmieniać się od beżu czy jasno-żółtego, aż po płowobrązowy.

Drewno jesionu ze względu na swoje walory (twardość i bogate usłojenie) ma szerokie zastosowanie w stolarstwie. Szczególnie chętnie wykorzystywane jest przy wykonywaniu schodów, podłóg, drzwi, czy okien.

Jesion idealnie sprawdzi się w warunkach domowych, natomiast w wilgotnych warunkach drewno jesionu jest bardzo podatne na butwienie.

 

DREWNO OLIWKOWE

 

Drewno oliwkowe posiada wiele zalet, które znajdują swoje zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym jak i meblarskim. Jego niespotykane właściwości, doceniane są na całym świecie. Każda część drewna oliwnego jest wykorzystywana:

liście – do naparów
owoce – oliwki i oliwa
drewno – deski tace blaty akcesoria kuchenne

Drewno oliwkowe rośnie w trudnych warunkach atmosferycznych w ciepłym i suchym klimacie, a to powoduje wolny wzrost i niewielkie przyrosty w grubości drzewa, dzięki czemu drewno jest twarde i trwałe. Chętnie wykorzystywane jest jako materiał budowlany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Drewno to charakteryzują malownicze słoje oraz specyficzna barwa, łączącą odcienie jasne i ciemniejsze. Zasadniczo drewno to ma barwę żółto-brązową, z wyraźnym zaznaczeniem słojów.

Dodatkowo samo drewno oliwne zawiera oleuropeinę. Ten związek chemiczny jest sprawcą unikalnych właściwości drewna oliwnego, które naturalnie zabezpiecza przed pleśniami, grzybami oraz bakteriami.

Zalety drewna oliwkowego to:

-wysoka twardość  materiału zapewnia wieloletnie użytkowanie

-są bardzo wytrzymałe (nawet na kwasy),

-nie przejmują zapachów potraw

-mają właściwości antybakteryjne

– łatwe w pielęgnacji ( natrzeć co jakiś czas oliwą z oliwek, płukać zimną wodą)

-piękny niepowtarzalny wygląd i walory dekoracyjne

-w 100% ekologiczne

-ekskluzywny unikatowy produkt

W Drewniane Klimatach osobiście dobieramy drewno oliwkowe do produkcji naszych mebli. Chętnie łączymy je z żywicą czy kamieniem, co daje niesamowity efekt wizualny.