konsola ze starego drewna 1

Pielęgnacja starego drewna: jak przywrócić mu dawny blask

Drewno to piękny materiał, ale jego naturalny urok z czasem może ulec zniszczeniu. W tym artykule przedstawiamy  kompleksowy proces pielęgnacji starego drewna, który przyniesie mu dawny blask i zabezpieczy przed przyszłymi szkodami.

Zacznij od przygotowania powierzchni

Zbierz potrzebne narzędzia

Aby skutecznie zadbać o stare drewno, będziesz potrzebować młotka, dłuta, piły, papieru ściernego, szczotki i wosku. Upewnij się, że narzędzia są w dobrym stanie i starannie je wyszoruj.

Przygotuj powierzchnię

Przed rozpoczęciem procesu pielęgnacji należy dokładnie oczyścić powierzchnię drewna z kurzu i brudu. Odetnij również luźne fragmenty drewna.

ŁÓŻKO ze starych belek_stelaż 2m x1.8m, wezglowie z elementami blachy perforowanej

Oczyszczanie drewna

Mycie wodą

W przypadku powierzchni z łatwymi do usunięcia zabrudzeniami pomocna będzie zwykła woda i gąbka. Ważne, aby woda nie była gorąca, bo to zniszczy drewno.

Ściąganie warstw lakieru

Gdy powierzchnia jest mocno zniszczona, najlepiej od razu usunąć całą warstwę lakieru i zacząć od nowa.

Papier ścierny

Małe zadrapania i wykwity idealnie nadają się do usunięcia poprzez szlifowanie papierem ściernym.

Czyszczenie szczotką

W przypadku powierzchni zanieczyszczonej mchem lub zielenią, należy użyć specjalnej szczotki do drewna.

obróbka starego drewna, mycie
produkcja Drewniane Klimaty (4)
czyszczenie starego drewna

Usuwanie plam i zacieków

Czysty ocet

Czysty ocet nadaje się do usuwania plam, ale nie można go stosować na lakierowanej powierzchni drewna. Wymieszaj go z wodą w stosunku 1:1, namocz wacik i delikatnie przetrzyj powierzchnię drewna. Następnie przetrzyj ją szmatką zwilżoną wodą i osusz ją dobrze.

Klej do tapet

Jeśli na powierzchni drewna znajdują się uporczywe plamy, można je usunąć poprzez nałożenie pasty z kleju do tapet na daną powierzchnię i pozostawienie na kilka godzin. Następnie usunąć suchą gąbką i przetrzeć powierzchnię czystą wodą lub wodą z mydłem.

Czysty piasek i woda

Jak usunąć zacieki z drewna? Z czystego piasku i wody! Wystarczy zmieszać piasek z wodą, a następnie przetrzeć nim plamy i zacieki na powierzchni drewna. Po wyschnięciu przetrzyj drewno suchą szmatką.

Wypełnianie ubytków w drewnie

Gdy stary parkiet zostanie oczyszczony, często okazuje się, że ma wiele ubytków, które wpłynęły na jego wygląd. W przypadku drobnych przetarć sprawdzają się takie metody jak wypełnienie ubytków specjalistycznymi woskami lub sklejkami do drewna. W przypadku głębszych pęknięć parkietu warto skorzystać z usług profesjonalisty, który konserwacji dokona z użyciem własnego sprzętu i materiałów.

Ochrona drewna

Zabezpiecznie prosto z natury

Oprócz farb i lakierów możesz zabezpieczyć drewno także naturalnymi olejami np. lnianym, kokosowym czy sojowym. Takie oleje wnikają w drewno, nadają mu wygląd, a ponadto wypuszczają charakterystyczny zapach, który lekko czuć w pomieszczeniu.

lakierowanie drewna

Lakier do drewna

Farby i lakiery do drewna chronią drewno przed wilgocią, a także tworzą estetyczną powłokę chroniącą przed zarysowaniami i odkształceniami. Najlepiej wybrać lakiery o maksymalnie trzech składnikach, by ograniczyć ilość toksyn w otoczeniu.

Wygładzenie powierzchni

Szlifowanie

Łatwo pozbyć się zadrapań, bruzd czy innych uszkodzeń na powierzchni drewna poprzez szlifowanie jej odpowiednią papierem ściernym. Zaczynaj od drobnego ziarna i zadbaj o równomierny nacisk na papierze ściernym, a następnie stopniowo przesuwaj do coraz cięższego. Często można spreparować drewno na lakierowanie lub malowanie przez lekkie szlifowanie powierzchni.

Efekt lustrzanego połysku

Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię drewna, najlepiej zastosować papier ścieralny z drobnym ziarnem, a następnie znaleźć pasty polerskie. Pasja do malowania to mało powiedziane, lecz wspaniale zrobione musi dać zadowolenie i satysfakcje.

Zabezpieczenie przyszłych uszkodzeń

Unikanie zalania

Warto zabezpieczyć meble drewniane, np. poprzez ustawienie ich z dala od okien czy elementów grzewczych.

Zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza

Winylowa podłoga ma jedną zaletę – bardzo łatwo ją utrzymać w czystości. Ale różnie bywa w przypadku drewnianego parkietu. Niska wilgotność panująca w pomieszczeniu może doprowadzić do kurczenia się desek parkietowych. Dlatego w mieszkaniu trzeba utrzymywać odpowiednią wilgotność.

Płynne stołki

Jeśli drewniane meble lub parkiet są na bieżąco konserwowane, to wchłaniana w nią wilgoć jest minimalizowana. Odpowiednio przygotowane nabłyszczenie pozwala uniknąć białych osadów.

Po więcej ciekawych informacji na temat naturalnego drewna zapraszamy do kolejnych wpisów na naszym blogu. 🙂

Znajdziesz nas również:

Drewniane Klimaty